iso_3166-2 - en to sc translation catalogue (840 entries)

note: Name for AE-DU
en: Dubayy
sc: Dubai

note: Name for AE-SH
en: Ash Shāriqah
sc: Ash Shariqah

note: Name for AF-BAM
en: Bāmyān
sc: Bamyan

note: Name for AF-BDG
en: Bādghīs
sc: Badghis

note: Name for AF-BDS
en: Badakhshān
sc: Badakhshan

note: Name for AF-BGL
en: Baghlān
sc: Baghlan

note: Name for AF-DAY
en: Dāykundī
sc: Daykundi

note: Name for AF-FRA
en: Farāh
sc: Farah

note: Name for AF-FYB
en: Fāryāb
sc: Faryab

note: Name for AF-GHA
en: Ghaznī
sc: Ghazni

note: Name for AF-GHO
en: Ghōr
sc: Ghor

note: Name for AF-HER
en: Herāt
sc: Herat

note: Name for AF-JOW
en: Jowzjān
sc: Jowzjan

note: Name for AF-KAB
en: Kābul
sc: Kabul

note: Name for AF-KAN
en: Kandahār
sc: Kandahar

note: Name for AF-KAP
en: Kāpīsā
sc: Kapisa

note: Name for AF-KHO
en: Khōst
sc: Khost

note: Name for AF-LAG
en: Laghmān
sc: Laghman

note: Name for AF-LOG
en: Lōgar
sc: Logar

note: Name for AF-NAN
en: Nangarhār
sc: Nangarhar

note: Name for AF-NIM
en: Nīmrōz
sc: Nimroz

note: Name for AF-NUR
en: Nūristān
sc: Nuristan

note: Name for AF-PAR
en: Parwān
sc: Parwan

note: Name for AF-PIA
en: Paktiyā
sc: Paktiya

note: Name for AF-PKA
en: Paktīkā
sc: Paktika

note: Name for AF-SAM
en: Samangān
sc: Samangan

note: Name for AF-TAK
en: Takhār
sc: Takhar

note: Name for AF-URU
en: Uruzgān
sc: Uruzgan

note: Name for AF-ZAB
en: Zābul
sc: Zabul

note: Name for AL-02
en: Durrës
sc: Duratzu

note: Name for AL-05
en: Gjirokastër
sc: Gjirokaster

note: Name for AL-06
en: Korçë
sc: Korçe

note: Name for AL-07
en: Kukës
sc: Kukes

note: Name for AL-08
en: Lezhë
sc: Lezhe

note: Name for AL-09
en: Dibër
sc: Diber

note: Name for AL-10
en: Shkodër
sc: Shkoder

note: Name for AL-11
en: Tiranë
sc: Tirana

note: Name for AL-12
en: Vlorë
sc: Vlore

note: Name for AM-KT
en: Kotayk'
sc: Kotayk

note: Name for AM-SU
en: Syunik'
sc: Syunik

note: Name for AO-UIG
en: Uíge
sc: Uige

note: Name for AR-B
en: Buenos Aires
sc: Buenos Àires

note: Name for AR-C
en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
sc: Tzitade autònoma de Buenos Àires

note: Name for AR-V
en: Tierra del Fuego
sc: Terra de su fogu

note: Name for AR-X, Name for CO-COR, Name for ES-CO
en: Córdoba
sc: Còrdoba

note: Name for AT-5
en: Salzburg
sc: Salisburgu

note: Name for AT-6
en: Steiermark
sc: Stiria

note: Name for AT-7
en: Tirol
sc: Tirolu

note: Name for AT-9
en: Wien
sc: Vienna

note: Name for AU-ACT
en: Australian Capital Territory
sc: Territòriu de sa Capitale Australiana

note: Name for AU-NSW
en: New South Wales
sc: Nou Galles de su Sud

note: Name for AU-NT
en: Northern Territory
sc: Territòriu de su Nord

note: Name for AU-SA
en: South Australia
sc: Austràlia Meridionale

note: Name for AU-TAS
en: Tasmania
sc: Tasmània

note: Name for AU-VIC
en: Victoria
sc: Victòria

note: Name for AU-WA
en: Western Australia
sc: Austràlia Otzidentale

note: Name for AZ-ABS
en: Abşeron
sc: Absheron

note: Name for AZ-AGA
en: Ağstafa
sc: Agstafa

note: Name for AZ-AGC
en: Ağcabədi
sc: Agjabadi

note: Name for AZ-AGM
en: Ağdam
sc: Agdam

note: Name for AZ-AGS
en: Ağdaş
sc: Agdash

note: Name for AZ-AGU
en: Ağsu
sc: Agsu

note: Name for AZ-BA
en: Bakı
sc: Baku

note: Name for AZ-BAB
en: Babək
sc: Babek

note: Name for AZ-BAL
en: Balakən
sc: Balakan

note: Name for AZ-BAR
en: Bərdə
sc: Barda

note: Name for AZ-BEY
en: Beyləqan
sc: Beylagan

note: Name for AZ-BIL
en: Biləsuvar
sc: Bilasuvar

note: Name for AZ-CAB
en: Cəbrayıl
sc: Jabrayil

note: Name for AZ-CUL
en: Culfa
sc: Julfa

note: Name for AZ-DAS
en: Daşkəsən
sc: Dashkasan

note: Name for AZ-FUZ
en: Füzuli
sc: Fizuli

note: Name for AZ-GA
en: Gəncə
sc: Ganja

note: Name for AZ-GAD
en: Gədəbəy
sc: Gadabay

note: Name for AZ-GOY
en: Göyçay
sc: Goychay

note: Name for AZ-GYG
en: Göygöl
sc: Goygol

note: Name for AZ-HAC
en: Hacıqabul
sc: Hajigabul

note: Name for AZ-IMI
en: İmişli
sc: Imishli

note: Name for AZ-ISM
en: İsmayıllı
sc: Ismailli

note: Name for AZ-KAL
en: Kəlbəcər
sc: Kalbajar

note: Name for AZ-KAN
en: Kǝngǝrli
sc: Kangarli

note: Name for AZ-KUR
en: Kürdəmir
sc: Kurdamir

note: Name for AZ-LA, Name for AZ-LAN
en: Lənkəran
sc: Lankarani

note: Name for AZ-LAC
en: Laçın
sc: Lachin

note: Name for AZ-MAS
en: Masallı
sc: Masally

note: Name for AZ-MI
en: Mingəçevir
sc: Mingachevir

note: Name for AZ-NEF
en: Neftçala
sc: Neftchala

note: Name for AZ-NV, Name for AZ-NX
en: Naxçıvan
sc: Naxcivan

note: Name for AZ-OGU
en: Oğuz
sc: Oguz

note: Name for AZ-QAB
en: Qəbələ
sc: Gabala

note: Name for AZ-QAX
en: Qax
sc: Qakh

note: Name for AZ-QAZ
en: Qazax
sc: Qazakh

note: Name for AZ-QBI
en: Qubadlı
sc: Qubadli

note: Name for AZ-SA, Name for AZ-SAK
en: Şəki
sc: Shaki

note: Name for AZ-SAD
en: Sədərək
sc: Sadarak

note: Name for AZ-SAH
en: Şahbuz
sc: Shakhbuz

note: Name for AZ-SAR
en: Şərur
sc: Sharur

note: Name for AZ-SAT
en: Saatlı
sc: Saatly

note: Name for AZ-SBN
en: Şabran
sc: Sabran

note: Name for AZ-SIY
en: Siyəzən
sc: Siazan

note: Name for AZ-SKR
en: Şəmkir
sc: Shamkir

note: Name for AZ-SMI
en: Şamaxı
sc: Shamakhi

note: Name for AZ-SMX
en: Samux
sc: Samukh

note: Name for AZ-SR
en: Şirvan
sc: Sirvan

note: Name for AZ-SUS
en: Şuşa
sc: Shusha

note: Name for AZ-TAR
en: Tərtər
sc: Tartar

note: Name for AZ-UCA
en: Ucar
sc: Ujar

note: Name for AZ-XA
en: Xankəndi
sc: Khankendi

note: Name for AZ-XAC
en: Xaçmaz
sc: Khachmaz

note: Name for AZ-XCI
en: Xocalı
sc: Khojali

note: Name for AZ-XIZ
en: Xızı
sc: Khizi

note: Name for AZ-XVD
en: Xocavənd
sc: Khojavend

note: Name for AZ-YAR
en: Yardımlı
sc: Yardymli

note: Name for AZ-YE, Name for AZ-YEV
en: Yevlax
sc: Evlach

note: Name for AZ-ZAN
en: Zəngilan
sc: Zangilan

note: Name for AZ-ZAR
en: Zərdab
sc: Zardab

note: Name for BA-BIH
en: Federacija Bosne i Hercegovine
sc: Federatzione de Bòsnia e Erzegòvina

note: Name for BA-BRC
en: Brčko distrikt
sc: Distretu de Brčko

note: Name for BA-SRP
en: Republika Srpska
sc: Repùblica Serba de Bòsnia e Erzegòvina

note: Name for BB-01
en: Christ Church
sc: Crèsia de Cristu

note: Name for BB-02, Name for DM-02, Name for GD-01, Name for JM-02, Name for VC-02
en: Saint Andrew
sc: Santu Andria

note: Name for BB-04, Name for JM-08
en: Saint James
sc: Santu Giacu

note: Name for BB-06, Name for DM-06
en: Saint Joseph
sc: Santu Zosepe

note: Name for BB-07
en: Saint Lucy
sc: Santa Lutzia

note: Name for BB-08
en: Saint Michael
sc: Santu MIcheli

note: Name for BB-11, Name for JM-03
en: Saint Thomas
sc: Santu Tomasu

note: Name for BE-VAN
en: Antwerpen
sc: Anversa

note: Name for BE-VBR
en: Vlaams-Brabant
sc: Brabante Fiammingu

note: Name for BE-VLG
en: Vlaams Gewest
sc: Fiandras

note: Name for BE-VLI, Name for NL-LI
en: Limburg
sc: Limburgu

note: Name for BE-VOV
en: Oost-Vlaanderen
sc: Fiandras orientales

note: Name for BE-VWV
en: West-Vlaanderen
sc: Fiandras otzidentales

note: Name for BE-WAL
en: wallonne, Région
sc: Vallònia, Regione de sa

note: Name for BE-WBR
en: Brabant wallon
sc: Brabante Vallona

note: Name for BE-WLG
en: Liège
sc: Liegi

note: Name for BE-WLX, Name for LU-LU
en: Luxembourg
sc: Lussemburgu

note: Name for BF-04
en: Centre-Est
sc: Tzentru-Est

note: Name for BF-05
en: Centre-Nord
sc: Tzentru-Nord

note: Name for BF-06
en: Centre-Ouest
sc: Tzentru-Ovest

note: Name for BF-07
en: Centre-Sud
sc: Tzentru-Sud

note: Name for BF-11
en: Plateau-Central
sc: Artipranu-Tzentrale

note: Name for BF-13
en: Sud-Ouest
sc: Sud-Ovest

note: Name for BG-06
en: Vratsa
sc: Vraca

note: Name for BG-08
en: Dobrich
sc: Dobric

note: Name for BG-10
en: Kyustendil
sc: Kjustendil

note: Name for BG-11
en: Lovech
sc: Lovec

note: Name for BG-21
en: Smolyan
sc: Smoljan

note: Name for BG-25
en: Targovishte
sc: Targoviste

note: Name for BG-27
en: Shumen
sc: Sumen

note: Name for BG-28
en: Yambol
sc: Jambol

note: Name for BH-14
en: Al Janūbīyah
sc: Al Janubiyah

note: Name for BH-15
en: Al Muḩarraq
sc: Al Muharraq

note: Name for BH-17
en: Ash Shamālīyah
sc: Ash Shamaliyah

note: Name for BJ-AQ
en: Atlantique
sc: Atlantico

note: Name for BJ-CO
en: Collines
sc: Collinas

note: Name for BJ-LI, Name for CM-LT, Name for GQ-LI
en: Littoral
sc: Litorale

note: Name for BJ-PL, Name for NG-PL
en: Plateau
sc: Artipranu

note: Name for BO-B
en: El Beni
sc: Beni

note: Name for BO-P
en: Potosí
sc: Potosì

note: Name for BR-AP
en: Amapá
sc: Amapà

note: Name for BR-CE
en: Ceará
sc: Cearà

note: Name for BR-DF
en: Distrito Federal
sc: Distretu Federale

note: Name for BR-ES
en: Espírito Santo
sc: Espìrito Santo

note: Name for BR-GO
en: Goiás
sc: Goiàs

note: Name for BR-MA
en: Maranhão
sc: Maranhao

note: Name for BR-MS
en: Mato Grosso do Sul
sc: Mato Grosso de su Sud

note: Name for BR-PA
en: Pará
sc: Parà

note: Name for BR-PB
en: Paraíba
sc: Paraiba

note: Name for BR-PI
en: Piauí
sc: Piauì

note: Name for BR-PR
en: Paraná
sc: Paranà

note: Name for BR-RN
en: Rio Grande do Norte
sc: Rio Grande de su Nord

note: Name for BR-RO
en: Rondônia
sc: Rondonia

note: Name for BR-RS
en: Rio Grande do Sul
sc: Rio Grande de su Sud

note: Name for BR-SP
en: São Paulo
sc: Santu Pàulu

note: Name for BS-BY
en: Berry Islands
sc: Ìsulas Berry

note: Name for BS-CE
en: Central Eleuthera
sc: Eleuthera tzentrale

note: Name for BS-CI
en: Cat Island
sc: Ìsula Cat

note: Name for BS-CK
en: Crooked Island and Long Cay
sc: Ìsula Crooked e Long Cay

note: Name for BS-CO
en: Central Abaco
sc: Abacu tzentrale

note: Name for BS-CS
en: Central Andros
sc: Andros tzentrale

note: Name for BS-EG
en: East Grand Bahama
sc: Grand Bahama orientale

note: Name for BS-FP
en: City of Freeport
sc: Tzitade de Freeport

note: Name for BS-HI
en: Harbour Island
sc: Ìsula Harbour

note: Name for BS-LI
en: Long Island
sc: Ìsula Long

note: Name for BS-MI
en: Moore's Island
sc: Ìsula de Moore

note: Name for BS-NE
en: North Eleuthera
sc: Eleuthera setentrionale

note: Name for BS-NO
en: North Abaco
sc: Abaco setentrionale

note: Name for BS-NS
en: North Andros
sc: Andros setentrionale

note: Name for BS-SA
en: South Andros
sc: Andros meridionale

note: Name for BS-SE
en: South Eleuthera
sc: Eleuthera meridionale

note: Name for BS-SO
en: South Abaco
sc: Abaco meridionale

note: Name for BS-WG
en: West Grand Bahama
sc: Grand Bahama otzidentale

note: Name for BT-12
en: Chhukha
sc: Chukha

note: Name for BT-42
en: Monggar
sc: Mongar

note: Name for BT-44
en: Lhuentse
sc: Lhuntse

note: Name for BT-TY
en: Trashi Yangtse
sc: Trashiyangtse

note: Name for BW-CE, Name for FJ-C, Name for GH-CP, Name for PG-CPM, Name for PY-11, Name for SB-CE, Name for UG-C, Name for ZM-02
en: Central
sc: Tzentrale

note: Name for BW-SO, Name for RW-05, Name for SL-S, Name for ZM-07
en: Southern
sc: Meridionale

note: Name for BY-BR
en: Bresckaja voblasć
sc: Regione de Brest

note: Name for BY-MA
en: Mahilioŭskaja voblasć
sc: Regione de Mahilou

note: Name for BY-VI
en: Viciebskaja voblasć
sc: Regione de Vitebsk

note: Name for CA-BC
en: British Columbia
sc: Colùmbia Britànnica

note: Name for CA-NB
en: New Brunswick
sc: Noa Brunswick

note: Name for CA-NL
en: Newfoundland and Labrador
sc: Terranoa e Làbrador

note: Name for CA-NS
en: Nova Scotia
sc: Noa Iscòtzia

note: Name for CA-NT
en: Northwest Territories
sc: Territòrios de su Nord-Ovest

note: Name for CA-ON
en: Ontario
sc: Ontàrio

note: Name for CA-PE
en: Prince Edward Island
sc: Ìsula de su Prìntzipe Edoardu

note: Name for CD-EQ
en: Équateur
sc: Ecuadore

note: Name for CD-NK
en: Nord-Kivu
sc: Kivu Nord

note: Name for CD-SK
en: Sud-Kivu
sc: Kivu Sud

note: Name for CF-NM
en: Nana-Mambéré
sc: Nana-Mambere

note: Name for CG-14, Name for TG-P
en: Plateaux
sc: Artipranos

note: Name for CG-15
en: Cuvette-Ouest
sc: Cuvette-Ovest

note: Name for CG-2
en: Lékoumou
sc: Lekoumou

note: Name for CH-AG
en: Aargau
sc: Argovia

note: Name for CH-AI
en: Appenzell Innerrhoden
sc: Apentzellu Internu

note: Name for CH-AR
en: Appenzell Ausserrhoden
sc: Apentzellu Esternu

note: Name for CH-BL
en: Basel-Landschaft
sc: Basilea-Sartu

note: Name for CH-BS
en: Basel-Stadt
sc: Basilea-Tzitade

note: Name for CH-GE
en: Genève
sc: Ginevra

note: Name for CH-GL
en: Glarus
sc: Glarona

note: Name for CH-GR
en: Graubünden
sc: Grigioni

note: Name for CH-JU, Name for FR-39
en: Jura
sc: Giura

note: Name for CH-LU
en: Luzern
sc: Lutzerna

note: Name for CH-NW
en: Nidwalden
sc: Nidvaldu

note: Name for CH-OW
en: Obwalden
sc: Obvaldu

note: Name for CH-SG
en: Sankt Gallen
sc: Santu Gallu

note: Name for CH-SH
en: Schaffhausen
sc: Sciafusa

note: Name for CH-SO
en: Solothurn
sc: Soleta

note: Name for CH-SZ
en: Schwyz
sc: Svitu

note: Name for CH-TG
en: Thurgau
sc: Turgovia

note: Name for CH-TI
en: Ticino
sc: Titzinu

note: Name for CH-VS
en: Valais
sc: Vallesu

note: Name for CH-ZG
en: Zug
sc: Zugu

note: Name for CH-ZH
en: Zürich
sc: Zurigu

note: Name for CL-AP
en: Arica y Parinacota
sc: Arica e Parinacota

note: Name for CL-LI
en: Libertador General Bernardo O'Higgins
sc: Libertadore Generale Bernardo O'Higgins

note: Name for CL-LR, Name for EC-R
en: Los Ríos
sc: Los Rios

note: Name for CL-RM
en: Región Metropolitana de Santiago
sc: Regione metropolitana de Santiago

note: Name for CL-TA
en: Tarapacá
sc: Tarapacà

note: Name for CL-VS
en: Valparaíso
sc: Valparaiso

note: Name for CM-EN
en: Far North
sc: Nord Estremu

note: Name for CM-ES
en: East
sc: Est

note: Name for CM-NO
en: North
sc: Nord

note: Name for CM-NW, Name for ZA-NW
en: North-West
sc: Nord-Ovest

note: Name for CM-OU
en: West
sc: Ovest

note: Name for CM-SU
en: South
sc: Sud

note: Name for CM-SW
en: South-West
sc: Sud-Ovest

note: Name for CN-AH
en: Anhui Sheng
sc: Anhui

note: Name for CN-BJ
en: Beijing Shi
sc: Pechinu

note: Name for CN-CQ
en: Chongqing Shi
sc: Chongqing

note: Name for CN-FJ
en: Fujian Sheng
sc: Fujian

note: Name for CN-GD
en: Guangdong Sheng
sc: Guangdong

note: Name for CN-GS
en: Gansu Sheng
sc: Gansu

note: Name for CN-GX
en: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu
sc: Guangxi Zhuang

note: Name for CN-GZ
en: Guizhou Sheng
sc: Guizhou

note: Name for CN-HA
en: Henan Sheng
sc: Henan

note: Name for CN-HB
en: Hubei Sheng
sc: Hubei

note: Name for CN-HE
en: Hebei Sheng
sc: Hebei

note: Name for CN-HI
en: Hainan Sheng
sc: Hainan

note: Name for CN-HL
en: Heilongjiang Sheng
sc: Heilongjiang

note: Name for CN-HN
en: Hunan Sheng
sc: Hunan

note: Name for CN-JL
en: Jilin Sheng
sc: Jilin

note: Name for CN-JS
en: Jiangsu Sheng
sc: Jiangsu

note: Name for CN-JX
en: Jiangxi Sheng
sc: Jiangxi

note: Name for CN-LN
en: Liaoning Sheng
sc: Liaoning

note: Name for CN-NM
en: Nei Mongol Zizhiqu
sc: Mongòlia interna

note: Name for CN-QH
en: Qinghai Sheng
sc: Qinghai

note: Name for CN-SC
en: Sichuan Sheng
sc: Sichuan

note: Name for CN-SD
en: Shandong Sheng
sc: Shandong

note: Name for CN-SH
en: Shanghai Shi
sc: Shanghai

note: Name for CN-SN
en: Shaanxi Sheng
sc: Shaanxi

note: Name for CN-SX
en: Shanxi Sheng
sc: Shanxi

note: Name for CN-TJ
en: Tianjin Shi
sc: Tianjin

note: Name for CO-ATL
en: Atlántico
sc: Atlànticu

note: Name for CO-BOL, Name for EC-B, Name for VE-F
en: Bolívar
sc: Bolivar

note: Name for CO-BOY
en: Boyacá
sc: Boyacà

note: Name for CO-CAQ
en: Caquetá
sc: Caquetà

note: Name for CO-CHO
en: Chocó
sc: Chocò

note: Name for CO-DC
en: Distrito Capital de Bogotá
sc: Distretu Capitale de Bogotà

note: Name for CO-GUA
en: Guainía
sc: Guainìa

note: Name for CO-LAG
en: La Guajira
sc: Sa Guajira

note: Name for CO-QUI
en: Quindío
sc: Quindio

note: Name for CO-SAP
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
sc: San Andrés, Providencia e Santa Catalina

note: Name for CO-VAC
en: Valle del Cauca
sc: Badde de su Cauca

note: Name for CO-VAU
en: Vaupés
sc: Vaupès

note: Name for CR-L
en: Limón
sc: Limòn

note: Name for CU-03
en: La Habana
sc: S'Avana

note: Name for CU-07
en: Sancti Spíritus
sc: Sancti Spìritus

note: Name for CU-08
en: Ciego de Ávila
sc: Ciego de Àvila

note: Name for CU-09
en: Camagüey
sc: Camaguey

note: Name for CU-10
en: Las Tunas
sc: Sas Tunas

note: Name for CU-11
en: Holguín
sc: Holguìn

note: Name for CU-14
en: Guantánamo
sc: Guantànamo

note: Name for CU-99
en: Isla de la Juventud
sc: Ìsula de sa Gioventude

note: Name for CV-B
en: Ilhas de Barlavento
sc: Ìsulas de Barlaventu

note: Name for CV-S
en: Ilhas de Sotavento
sc: Ìsulas de Sotaventu

note: Name for CZ-20
en: Středočeský kraj
sc: Boèmia tzentrale

note: Name for CZ-204
en: Kolín
sc: Kolìn

note: Name for CZ-205
en: Kutná Hora
sc: Kutnà Hora

note: Name for CZ-206
en: Mělník
sc: Mělnìk

note: Name for CZ-207
en: Mladá Boleslav
sc: Mladà Boleslav

note: Name for CZ-209
en: Praha-východ
sc: Praga-Est

note: Name for CZ-20A
en: Praha-západ
sc: Praga-Ovest

note: Name for CZ-20C
en: Rakovník
sc: Rakovnìk

note: Name for CZ-31
en: Jihočeský kraj
sc: Boèmia meridionale

note: Name for CZ-314
en: Písek
sc: Pisek

note: Name for CZ-317
en: Tábor
sc: Tabor

note: Name for CZ-32
en: Plzeňský kraj
sc: Regione de Plzeň

note: Name for CZ-323
en: Plzeň-město
sc: Plzeň-tzitade

note: Name for CZ-324
en: Plzeň-jih
sc: Plzeň-Sud

note: Name for CZ-325
en: Plzeň-sever
sc: Plzeň-Nord

note: Name for CZ-41
en: Karlovarský kraj
sc: Regione de Karlovy Vary

note: Name for CZ-42
en: Ústecký kraj
sc: Regione de Ustì

note: Name for CZ-51
en: Liberecký kraj
sc: Regione de Liberec

note: Name for CZ-52
en: Královéhradecký kraj
sc: Regione de Hradec Králové

note: Name for CZ-524
en: Rychnov nad Kněžnou
sc: Rychnov nad Kneznou

note: Name for CZ-53
en: Pardubický kraj
sc: Regione de Pardubice

note: Name for CZ-63
en: Kraj Vysočina
sc: Regione de Vysočina

note: Name for CZ-64
en: Jihomoravský kraj
sc: Moràvia meridionale

note: Name for CZ-642
en: Brno-město
sc: Brno tzitade

note: Name for CZ-643
en: Brno-venkov
sc: Brno provìntzia

note: Name for CZ-71
en: Olomoucký kraj
sc: Regione de Olomouc

note: Name for CZ-72
en: Zlínský kraj
sc: Regione de Zlin

note: Name for CZ-80
en: Moravskoslezský kraj
sc: Moràvia-Silesia

note: Name for CZ-806
en: Ostrava-město
sc: Ostrava-tzitade

note: Name for DE-BB
en: Brandenburg
sc: Brandeburgu

note: Name for DE-BE
en: Berlin
sc: Berlinu

note: Name for DE-BY
en: Bayern
sc: Baviera

note: Name for DE-HB
en: Bremen
sc: Brema

note: Name for DE-HH
en: Hamburg
sc: Amburgu

note: Name for DE-MV
en: Mecklenburg-Vorpommern
sc: Meclemburgu-Pomèrania otzidentale

note: Name for DE-NI
en: Niedersachsen
sc: Bassa Sassonia

note: Name for DE-NW
en: Nordrhein-Westfalen
sc: Nord Renu-Westfàlia

note: Name for DE-RP
en: Rheinland-Pfalz
sc: Renània-Palatinatu

note: Name for DE-TH
en: Thüringen
sc: Turìngia

note: Name for DJ-DJ
en: Djibouti
sc: Gibuti

note: Name for DJ-TA
en: Tadjourah
sc: Tagiura

note: Name for DK-81
en: Nordjylland
sc: Jutland setentrionale

note: Name for DK-82
en: Midtjylland
sc: Jutland tzentrale

note: Name for DK-83
en: Syddanmark
sc: Danimarca meridionale

note: Name for DK-84
en: Hovedstaden
sc: Regione de sa Capitale

note: Name for DK-85
en: Sjælland
sc: Selàndia

note: Name for DO-01
en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
sc: Distretu natzionale (Santo Domingo)

note: Name for DO-20
en: Samaná
sc: Samanà

note: Name for DO-21
en: San Cristóbal
sc: San Cristobal

note: Name for DO-24
en: Sánchez Ramírez
sc: Sanchez Ramirez

note: Name for DZ-04
en: Oum el Bouaghi
sc: Oum El Bouaghi

note: Name for DZ-08
en: Béchar
sc: Bechar

note: Name for DZ-12
en: Tébessa
sc: Tèbessa

note: Name for DZ-16
en: Alger
sc: Algeri

note: Name for DZ-19
en: Sétif
sc: Setif

note: Name for DZ-20
en: Saïda
sc: Saida

note: Name for DZ-26
en: Médéa
sc: Medea

note: Name for DZ-34
en: Bordj Bou Arréridj
sc: Bordj Bou Arrèridj

note: Name for DZ-47
en: Ghardaïa
sc: Ghardaia

note: Name for EC-M
en: Manabí
sc: Manabì

note: Name for EC-U
en: Sucumbíos
sc: Sucumbìos

note: Name for EC-W
en: Galápagos
sc: Galàpagos

note: Name for EG-ALX
en: Al Iskandarīyah
sc: Alessàndria

note: Name for EG-ASN
en: Aswān
sc: Assuan

note: Name for EG-BNS
en: Banī Suwayf
sc: Beni Suef

note: Name for EG-C
en: Al Qāhirah
sc: Su Càiru

note: Name for EG-DK
en: Ad Daqahlīyah
sc: Dakahlia

note: Name for EG-FYM
en: Al Fayyūm
sc: Fayyum

note: Name for EG-GH
en: Al Gharbīyah
sc: Gharbiya

note: Name for EG-GZ
en: Al Jīzah
sc: Giza

note: Name for EG-JS
en: Janūb Sīnā'
sc: Sìnai de su Sud

note: Name for EG-KB
en: Al Qalyūbīyah
sc: Caliùbia

note: Name for EG-KFS
en: Kafr ash Shaykh
sc: Kafr el Sheikh

note: Name for EG-KN
en: Qinā
sc: Qena

note: Name for EG-MN
en: Al Minyā
sc: Minya

note: Name for EG-MNF
en: Al Minūfīyah
sc: Minufiyah

note: Name for EG-SHG
en: Sūhāj
sc: Sohag

note: Name for EG-SHR, Name for SA-04
en: Ash Sharqīyah
sc: Provìntzia de s'Est

note: Name for EG-SUZ
en: As Suways
sc: Suez

note: Name for EG-WAD
en: Al Wādī al Jadīd
sc: Badde Noa

note: Name for ER-AN
en: Ansabā
sc: Anseba

note: Name for ER-DU, Name for IL-D
en: Al Janūbī
sc: Regione de su Sud

note: Name for ER-MA, Name for IL-M
en: Al Awsaţ
sc: Regione tzentrale

note: Name for ES-AL
en: Almería
sc: Almeria

note: Name for ES-AN
en: Andalucía
sc: Andalusia

note: Name for ES-AR
en: Aragón
sc: Aragona

note: Name for ES-AS
en: Asturias, Principado de
sc: Astùrias, Printzipadu de sas

note: Name for ES-BI
en: Bizkaia
sc: Biscàia

note: Name for ES-CB, Name for ES-S
en: Cantabria
sc: Cantàbria

note: Name for ES-CL
en: Castilla y León
sc: Castìllia e León

note: Name for ES-CM
en: Castilla-La Mancha
sc: Castìllia-La Mancha

note: Name for ES-CN
en: Canarias
sc: Canàrias

note: Name for ES-EX
en: Extremadura
sc: Istremadura

note: Name for ES-MC
en: Murcia, Región de
sc: Murcia, Regione de

note: Name for ES-MD
en: Madrid, Comunidad de
sc: Madrid, Comunidade de

note: Name for ES-O
en: Asturias
sc: Astùrias

note: Name for ES-SG
en: Segovia
sc: Segòvia

note: Name for ES-SO
en: Soria
sc: Sòria

note: Name for ES-SS
en: Gipuzkoa
sc: Guipúzcoa

note: Name for FI-01
en: Landskapet Åland
sc: Ìsulas Åland

note: Name for FI-02
en: Etelä-Karjala
sc: Carèlia meridionale

note: Name for FI-03
en: Etelä-Pohjanmaa
sc: Ostrobòtnia meridionale

note: Name for FI-04
en: Etelä-Savo
sc: Savònia meridionale

note: Name for FI-07
en: Keski-Pohjanmaa
sc: Ostrobòtnia tzentrale

note: Name for FI-08
en: Keski-Suomi
sc: Finlàndia tzentrale

note: Name for FI-10
en: Lappi
sc: Lapònia

note: Name for FI-12
en: Pohjanmaa
sc: Ostrobòtnia

note: Name for FJ-E, Name for GH-EP, Name for RW-02, Name for SL-E, Name for UG-E, Name for ZM-03
en: Eastern
sc: Orientale

note: Name for FJ-N, Name for GH-NP, Name for PG-NPP, Name for RW-03, Name for SD-NO, Name for SL-N, Name for UG-N, Name for ZM-05
en: Northern
sc: Setentrionale

note: Name for FJ-W, Name for GH-WP, Name for GM-W, Name for PG-WPD, Name for RW-04, Name for SB-WE, Name for UG-W, Name for ZM-01
en: Western
sc: Otzidentale

note: Name for FR-03
en: Allier
sc: Allièr

note: Name for FR-04
en: Alpes-de-Haute-Provence
sc: Alpes de s'Arta Proventza

note: Name for FR-05
en: Hautes-Alpes
sc: Alpes artas

note: Name for FR-06
en: Alpes-Maritimes
sc: Alpes marìtimas

note: Name for FR-08
en: Ardennes
sc: Ardennas

note: Name for FR-13
en: Bouches-du-Rhône
sc: Bucas de su Ròdanu

note: Name for FR-17
en: Charente-Maritime
sc: Charente-Marìtima

note: Name for FR-19
en: Corrèze
sc: Correze

note: Name for FR-20R
en: Corse
sc: Còrsica

note: Name for FR-21
en: Côte-d'Or
sc: Costa de Oru

note: Name for FR-22
en: Côtes-d'Armor
sc: Costas d'Armor

note: Name for FR-24
en: Dordogne
sc: Dordògna

note: Name for FR-26
en: Drôme
sc: Drome

note: Name for FR-28
en: Eure-et-Loir
sc: Eure-e-Loir

note: Name for FR-29
en: Finistère
sc: Finistere

note: Name for FR-2A
en: Corse-du-Sud
sc: Còrsica de su Sud

note: Name for FR-2B
en: Haute-Corse
sc: Còrsica Arta

note: Name for FR-31
en: Haute-Garonne
sc: Arta Garonna

note: Name for FR-33
en: Gironde
sc: Gironda

note: Name for FR-35
en: Ille-et-Vilaine
sc: Ille-e-Vilàine

note: Name for FR-37
en: Indre-et-Loire
sc: Indre-e-Loire

note: Name for FR-38
en: Isère
sc: Isere

note: Name for FR-41
en: Loir-et-Cher
sc: Loir-e-Cher

note: Name for FR-42
en: Loire
sc: Lòira

note: Name for FR-43
en: Haute-Loire
sc: Arta Lòira

note: Name for FR-44
en: Loire-Atlantique
sc: Lòira Atlàntica

note: Name for FR-47
en: Lot-et-Garonne
sc: Lot-e-Garonne

note: Name for FR-48
en: Lozère
sc: Lozere

note: Name for FR-49
en: Maine-et-Loire
sc: Maine-e-Lòira

note: Name for FR-51
en: Marne
sc: Marna

note: Name for FR-52
en: Haute-Marne
sc: Arta Marna

note: Name for FR-54
en: Meurthe-et-Moselle
sc: Meurthe-e-Moselle

note: Name for FR-55
en: Meuse
sc: Mosa

note: Name for FR-57
en: Moselle
sc: Mosella

note: Name for FR-58
en: Nièvre
sc: Nievre

note: Name for FR-62
en: Pas-de-Calais
sc: Passu de Calais

note: Name for FR-63
en: Puy-de-Dôme
sc: Puy-de-Dome

note: Name for FR-64
en: Pyrénées-Atlantiques
sc: Pireneos atlànticos

note: Name for FR-65
en: Hautes-Pyrénées
sc: Artos Pireneos

note: Name for FR-66
en: Pyrénées-Orientales
sc: Pireneos orientales

note: Name for FR-67
en: Bas-Rhin
sc: Bassu Renu

note: Name for FR-68
en: Haut-Rhin
sc: Artu Renu

note: Name for FR-69
en: Rhône
sc: Ròdanu

note: Name for FR-70
en: Haute-Saône
sc: Arta Saona

note: Name for FR-71
en: Saône-et-Loire
sc: Saona e Lòira

note: Name for FR-73
en: Savoie
sc: Savòia

note: Name for FR-74
en: Haute-Savoie
sc: Arta Savòia

note: Name for FR-75C
en: Paris
sc: Parigi

note: Name for FR-76
en: Seine-Maritime
sc: Senna marìtima

note: Name for FR-77
en: Seine-et-Marne
sc: Senna e Marna

note: Name for FR-79
en: Deux-Sèvres
sc: Duas Sevres

note: Name for FR-82
en: Tarn-et-Garonne
sc: Tarn-e-Garonne

note: Name for FR-85
en: Vendée
sc: Vandea

note: Name for FR-87
en: Haute-Vienne
sc: Arta Vienne

note: Name for FR-90
en: Territoire de Belfort
sc: Territòriu de Belfort

note: Name for FR-94
en: Val-de-Marne
sc: Badde de sa Marna

note: Name for FR-95
en: Val-d'Oise
sc: Badde de s'Oise

note: Name for FR-971
en: Guadeloupe
sc: Guadalupa

note: Name for FR-972
en: Martinique
sc: Martinica

note: Name for FR-973
en: Guyane (française)
sc: Guiana (frantzesa)

note: Name for FR-974
en: La Réunion
sc: Sa Riunione

note: Name for FR-ARA
en: Auvergne-Rhône-Alpes
sc: Alvèrnia-Ròdanu-Alpes

note: Name for FR-BFC
en: Bourgogne-Franche-Comté
sc: Borgogna-Franca Contea

note: Name for FR-BL
en: Saint-Barthélemy
sc: Santu Bartolomeu

note: Name for FR-BRE
en: Bretagne
sc: Bretagna

note: Name for FR-CVL
en: Centre-Val de Loire
sc: Tzentru-Badde de sa Lòira

note: Name for FR-GES
en: Grand-Est
sc: Est Mannu

note: Name for FR-HDF
en: Hauts-de-France
sc: Arta-Frantza

note: Name for FR-IDF
en: Île-de-France
sc: Ile-de-France

note: Name for FR-MF
en: Saint-Martin
sc: Santu Martine

note: Name for FR-NAQ
en: Nouvelle-Aquitaine
sc: Noa-Acuitània

note: Name for FR-NC
en: Nouvelle-Calédonie
sc: Noa-Caledònia

note: Name for FR-NOR
en: Normandie
sc: Normandia

note: Name for FR-OCC
en: Occitanie
sc: Otzitània

note: Name for FR-PAC
en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
sc: Proventza-Alpes-Costa Asula

note: Name for FR-PDL
en: Pays-de-la-Loire
sc: Paisos de sa Lòira

note: Name for FR-PF
en: Polynésie française
sc: Polinèsia frantzesa

note: Name for FR-PM
en: Saint-Pierre-et-Miquelon
sc: Santu Predu e Miquelon

note: Name for FR-TF
en: Terres australes françaises
sc: Terras australes frantzesas

note: Name for FR-WF
en: Wallis-et-Futuna
sc: Wallis e Futuna

note: Name for GA-1
en: Estuaire
sc: Estuàriu

note: Name for GA-2
en: Haut-Ogooué
sc: Artu-Ogooué

note: Name for GA-3
en: Moyen-Ogooué
sc: Mesanu-Ogooué

note: Name for GA-8
en: Ogooué-Maritime
sc: Ogooué-Marìtimu

note: Name for GB-ABE
en: Aberdeen City
sc: Tzitade de Aberdeen

note: Name for GB-AGB
en: Argyll and Bute
sc: Argyll e Bute

note: Name for GB-AND
en: Ards and North Down
sc: Ards e North Down

note: Name for GB-ANN
en: Antrim and Newtownabbey
sc: Antrim e Newtownabbey

note: Name for GB-BAS
en: Bath and North East Somerset
sc: Bath e Somerset de Nord-Est

note: Name for GB-BBD
en: Blackburn with Darwen
sc: Blackburn cun Darwen

note: Name for GB-BDG
en: Barking and Dagenham
sc: Barking e Dagenham

note: Name for GB-BNH
en: Brighton and Hove
sc: Brighton e Hove

note: Name for GB-BRC
en: Bracknell Forest
sc: Padente de Bracknell

note: Name for GB-BST
en: Bristol, City of
sc: Bristol, Tzitade de

note: Name for GB-CBF
en: Central Bedfordshire
sc: Bedfordshire tzentrale

note: Name for GB-CCG
en: Causeway Coast and Glens
sc: Causeway Coast e Glens

note: Name for GB-CHE
en: Cheshire East
sc: Cheshire Est

note: Name for GB-CHW
en: Cheshire West and Chester
sc: Cheshire Ovest e Chester

note: Name for GB-CON
en: Cornwall
sc: Cornovàglia

note: Name for GB-DGY
en: Dumfries and Galloway
sc: Dumfries e Galloway

note: Name for GB-DND
en: Dundee City
sc: Tzitade de Dundee

note: Name for GB-DRS
en: Derry and Strabane
sc: Derry e Strabane

note: Name for GB-EAY
en: East Ayrshire
sc: Ayrshire orientale

note: Name for GB-EDH
en: Edinburgh, City of
sc: Edinburgu, Tzitade de

note: Name for GB-EDU
en: East Dunbartonshire
sc: Dunbartonshire orientale

note: Name for GB-ELN
en: East Lothian
sc: Lothian orientale

note: Name for GB-ERW
en: East Renfrewshire
sc: Renfrewshire orientale

note: Name for GB-ERY
en: East Riding of Yorkshire
sc: Riding de Yorkshire orientale

note: Name for GB-ESX
en: East Sussex
sc: Sussex orientale

note: Name for GB-FMO
en: Fermanagh and Omagh
sc: Fermanagh e Omagh

note: Name for GB-GLG
en: Glasgow City
sc: Tzitade de Glasgow

note: Name for GB-HMF
en: Hammersmith and Fulham
sc: Hammersmith e Fulham

note: Name for GB-IOS
en: Isles of Scilly
sc: Ìsula de Scilly

note: Name for GB-IOW
en: Isle of Wight
sc: Ìsula de Wight

note: Name for GB-KEC
en: Kensington and Chelsea
sc: Kensington e Chelsea

note: Name for GB-LBC
en: Lisburn and Castlereagh
sc: Lisburn e Castlereagh

note: Name for GB-LND
en: London, City of
sc: Londra, Tzitade de

note: Name for GB-MEA
en: Mid and East Antrim
sc: Mid e East Antrim

note: Name for GB-NAY
en: North Ayrshire
sc: Ayrshire setentrionale

note: Name for GB-NEL
en: North East Lincolnshire
sc: Lincolnshire de Nord-Est

note: Name for GB-NLK
en: North Lanarkshire
sc: Lanarkshire setentrionale

note: Name for GB-NLN
en: North Lincolnshire
sc: Lincolnshire setentrionale

note: Name for GB-NMD
en: Newry, Mourne and Down
sc: Newry, Mourne e Down

note: Name for GB-NSM
en: North Somerset
sc: Somerset setentrionale

note: Name for GB-NTY
en: North Tyneside
sc: Tyneside setentrionale

note: Name for GB-NYK
en: North Yorkshire
sc: Yorkshire setentrionale

note: Name for GB-ORK
en: Orkney Islands
sc: Ìsulas Orkney

note: Name for GB-PKN
en: Perth and Kinross
sc: Perth e Kinross

note: Name for GB-RCC
en: Redcar and Cleveland
sc: Redcar e Cleveland

note: Name for GB-SAY
en: South Ayrshire
sc: Ayrshire meridionale

note: Name for GB-SGC
en: South Gloucestershire
sc: Gloucestershire meridionale

note: Name for GB-SLK
en: South Lanarkshire
sc: Lanarkshire meridionale

note: Name for GB-STY
en: South Tyneside
sc: Tyneside meridionale

note: Name for GB-TFW
en: Telford and Wrekin
sc: Telford e Wrekin

note: Name for GB-WBK
en: West Berkshire
sc: Berkshire otzidentale

note: Name for GB-WDU
en: West Dunbartonshire
sc: Dunbartonshire otzidentale

note: Name for GB-WLN
en: West Lothian
sc: Lothian otzidentale

note: Name for GB-WNM
en: Windsor and Maidenhead
sc: Windsor e Maidenhead

note: Name for GB-WSX
en: West Sussex
sc: Sussex otzidentale

note: Name for GB-ZET
en: Shetland Islands
sc: Ìsulas Shetland

note: Name for GD-10
en: Southern Grenadine Islands
sc: Ìsulas Grenadinas meridionales

note: Name for GH-AA
en: Greater Accra
sc: Grande Accra

note: Name for GH-UE
en: Upper East
sc: Nord-orientale

note: Name for GH-UW
en: Upper West
sc: Nord-otzidentale

note: Name for GL-KU
en: Kommune Kujalleq
sc: Munitzipalidade de Kujalleq

note: Name for GL-QE
en: Qeqqata Kommunia
sc: Munitzipalidade de Qeqqata

note: Name for GL-SM
en: Kommuneqarfik Sermersooq
sc: Munitzipalidade de Sermersooq

note: Name for GM-L
en: Lower River
sc: Riu Bassu

note: Name for GM-M
en: Central River
sc: Riu Tzentrale

note: Name for GM-N
en: North Bank
sc: Riba setentrionale

note: Name for GM-U
en: Upper River
sc: Riu Artu

note: Name for GN-GU
en: Guékédou
sc: Guéckédou

note: Name for GN-M, Name for GN-MM
en: Mamou
sc: Marnou

note: Name for GW-BA
en: Bafatá
sc: Bafatà

note: Name for GW-L
en: Leste
sc: Est

note: Name for GW-N
en: Norte
sc: Nord

note: Name for GW-S
en: Sul
sc: Sud

note: Name for GY-EB
en: East Berbice-Corentyne
sc: Berbice orientale-Courantyne

note: Name for GY-ES
en: Essequibo Islands-West Demerara
sc: Ìsulas Essequibo-Demerara otzidentale

note: Name for GY-UD
en: Upper Demerara-Berbice
sc: Demerara superiore-Berbice

note: Name for GY-UT
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
sc: Takutu superiore-Essequibo superiore

note: Name for HN-CL, Name for PA-3
en: Colón
sc: Colòn

note: Name for HN-CP
en: Copán
sc: Copàn

note: Name for HN-EP
en: El Paraíso
sc: El Paraiso

note: Name for HN-IB
en: Islas de la Bahía
sc: Ìsulas de la Bahía

note: Name for HN-IN
en: Intibucá
sc: Intibucà

note: Name for HN-SB
en: Santa Bárbara
sc: Santa Bàrbara

note: Name for HR-01
en: Zagrebačka županija
sc: Regione de Zagàbria

note: Name for HR-02
en: Krapinsko-zagorska županija
sc: Regione de Kaprina e de su Zagorje

note: Name for HR-03
en: Sisačko-moslavačka županija
sc: Regione de Sisak e de sa Moslavina

note: Name for HR-04
en: Karlovačka županija
sc: Regione de Karlovac

note: Name for HR-05
en: Varaždinska županija
sc: Regione de Varasdinu

note: Name for HR-06
en: Koprivničko-križevačka županija
sc: Regione de Koprivincia e Krizevci

note: Name for HR-07
en: Bjelovarsko-bilogorska županija
sc: Regione de Bjelovar e de sa Bilogora

note: Name for HR-08
en: Primorsko-goranska županija
sc: Regione litoràneo-montana

note: Name for HR-09
en: Ličko-senjska županija
sc: Regione de sa Lika e de Segna

note: Name for HR-10
en: Virovitičko-podravska županija
sc: Regione de Virovitica e de sa Podravina

note: Name for HR-11
en: Požeško-slavonska županija
sc: Regione de Pozega e de sa Slavònia

note: Name for HR-12
en: Brodsko-posavska županija
sc: Regione de Brod e de sa Posavina

note: Name for HR-13
en: Zadarska županija
sc: Regione zaratina

note: Name for HR-14
en: Osječko-baranjska županija
sc: Regione de Osijec e de sa Baranja

note: Name for HR-15
en: Šibensko-kninska županija
sc: Regione de Sebenicu e Tenin

note: Name for HR-16
en: Vukovarsko-srijemska županija
sc: Regione de Vukorav e de sa Sìrmia

note: Name for HR-17
en: Splitsko-dalmatinska županija
sc: Regione ispalatinu-dàlmata

note: Name for HR-18
en: Istarska županija
sc: Regione istriana

note: Name for HR-19
en: Dubrovačko-neretvanska županija
sc: Regione de Dubrovnik-Neretva

note: Name for HR-20
en: Međimurska županija
sc: Regione de su Medimurje

note: Name for HR-21
en: Grad Zagreb
sc: Tzitade de Zagàbria

note: Name for HT-NO
en: Nord-Ouest
sc: Nord-Ovest

note: Name for HU-BU
en: Budapest
sc: Bùdapest

note: Name for HU-BZ
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
sc: Borsod-Abauj-Zemplén

note: Name for HU-SF
en: Székesfehérvár
sc: Székesfehérvar

note: Name for ID-JB
en: Jawa Barat
sc: Giava otzidentale

note: Name for ID-JI
en: Jawa Timur
sc: Giava orientale

note: Name for ID-JT
en: Jawa Tengah
sc: Giava tzentrale

note: Name for ID-JW
en: Jawa
sc: Giava

note: Name for ID-KB
en: Kalimantan Barat
sc: Kalimantan otzidentale

note: Name for ID-KI
en: Kalimantan Timur
sc: Kalimantan orientale

note: Name for ID-KR
en: Kepulauan Riau
sc: Ìsulas Riau

note: Name for ID-KS
en: Kalimantan Selatan
sc: Kalimantan meridionale

note: Name for ID-KT
en: Kalimantan Tengah
sc: Kalimantan tzentrale

note: Name for ID-MU
en: Maluku Utara
sc: Maluku setentrionale

note: Name for ID-NB
en: Nusa Tenggara Barat
sc: Nusa Tenggara otzidentale

note: Name for ID-NT
en: Nusa Tenggara Timur
sc: Nusa Tenggara orientale

note: Name for ID-SA
en: Sulawesi Utara
sc: Sulawesi setentrionale

note: Name for ID-SG
en: Sulawesi Tenggara
sc: Sulawesi de su Sud-Est

note: Name for ID-SM
en: Sumatera
sc: Sumatra

note: Name for ID-SN
en: Sulawesi Selatan
sc: Sulawesi meridionale

note: Name for ID-SR
en: Sulawesi Barat
sc: Sulawesi otzidentale

note: Name for ID-ST
en: Sulawesi Tengah
sc: Sulawesi tzentrale

note: Name for ID-SU
en: Sumatera Utara
sc: Sumatra setentrionale

note: Name for IE-D
en: Dublin
sc: Dublinu

note: Name for IN-AN
en: Andaman and Nicobar Islands
sc: Ìsulas Andamanas e Nicobaras

note: Name for IN-WB
en: West Bengal
sc: Bengala otzidentale

note: Name for IR-00
en: Markazī
sc: Markazi

note: Name for IR-01
en: Gīlān
sc: Gilan

note: Name for IR-02
en: Māzandarān
sc: Mazandaran

note: Name for IR-05
en: Kermānshāh
sc: Kermanshah

note: Name for IR-06
en: Khūzestān
sc: Khuzestan

note: Name for IR-07
en: Fārs
sc: Fars

note: Name for IR-08
en: Kermān
sc: Kerman

note: Name for IR-10
en: Eşfahān
sc: Esfahan

note: Name for IR-11
en: Sīstān va Balūchestān
sc: Sistan e Baluchestan

note: Name for IR-12
en: Kordestān
sc: Kurdistan

note: Name for IR-13
en: Hamadān
sc: Hamadan

note: Name for IR-15
en: Lorestān
sc: Lorestan

note: Name for IR-16
en: Īlām
sc: Ilam

note: Name for IR-18
en: Būshehr
sc: Bushehr

note: Name for IR-19
en: Zanjān
sc: Zanjan

note: Name for IR-20
en: Semnān
sc: Semnan

note: Name for IR-22
en: Hormozgān
sc: Hormozgan

note: Name for IR-23
en: Tehrān
sc: Teheràn

note: Name for IR-24
en: Ardabīl
sc: Ardabil

note: Name for IR-26
en: Qazvīn
sc: Qazvin

note: Name for IR-27
en: Golestān
sc: Golestan

note: Name for IS-2
en: Suðurnes
sc: Penìsula meridionale

note: Name for IS-3
en: Vesturland
sc: Terra de s'Ovest

note: Name for IS-4
en: Vestfirðir
sc: Fiordos otzidentales

note: Name for IS-5
en: Norðurland vestra
sc: Terra de su Nord-Ovest

note: Name for IS-6
en: Norðurland eystra
sc: Terra de su Nord-Est

note: Name for IS-7
en: Austurland
sc: Terra de s'Est

note: Name for IS-8
en: Suðurland
sc: Terra de su Sud

note: Name for IT-32
en: Trentino-Alto Adige
sc: Trentinu-Südtirol

note: Name for IT-34
en: Veneto
sc: Vènetu

note: Name for IT-42
en: Liguria
sc: Ligùria

note: Name for IT-45
en: Emilia-Romagna
sc: Emìlia-Romagna

note: Name for IT-55
en: Umbria
sc: Ùmbria

note: Name for IT-57
en: Marche
sc: Marcas

note: Name for IT-62
en: Lazio
sc: Làtziu

note: Name for IT-65
en: Abruzzo
sc: Abrutzu

note: Name for IT-72
en: Campania
sc: Campània

note: Name for IT-75
en: Puglia
sc: Pùglia

note: Name for IT-78
en: Calabria
sc: Calàbria

note: Name for IT-82
en: Sicilia
sc: Sitzìlia

note: Name for IT-88
en: Sardegna
sc: Sardigna

note: Name for IT-AG
en: Agrigento
sc: Agrigentu

note: Name for IT-AL
en: Alessandria
sc: Alessàndria

note: Name for IT-AP
en: Ascoli Piceno
sc: Àscoli Pitzenu

note: Name for IT-AQ
en: L'Aquila
sc: S'Àcuila

note: Name for IT-AR
en: Arezzo
sc: Aretzu

note: Name for IT-AV
en: Avellino
sc: Avellinu

note: Name for IT-BG
en: Bergamo
sc: Bèrgamu

note: Name for IT-BL
en: Belluno
sc: Bellunu

note: Name for IT-BN
en: Benevento
sc: Beneventu

note: Name for IT-BR
en: Brindisi
sc: Brìndisi

note: Name for IT-BS
en: Brescia
sc: Brèscia

note: Name for IT-BZ
en: Bolzano
sc: Bolzanu

note: Name for IT-CA
en: Cagliari
sc: Casteddu

note: Name for IT-CB
en: Campobasso
sc: Campubassu

note: Name for IT-CL
en: Caltanissetta
sc: Caltanisseta

note: Name for IT-CN
en: Cuneo
sc: Cùneu

note: Name for IT-CS
en: Cosenza
sc: Cosentza

note: Name for IT-CT
en: Catania
sc: Catània

note: Name for IT-FG
en: Foggia
sc: Fògia

note: Name for IT-FI
en: Firenze
sc: Firentze

note: Name for IT-GE
en: Genova
sc: Gènova

note: Name for IT-GO
en: Gorizia
sc: Gorìtzia

note: Name for IT-IM
en: Imperia
sc: Impèria

note: Name for IT-IS
en: Isernia
sc: Isèrnia

note: Name for IT-LC
en: Lecco
sc: Leco

note: Name for IT-LE
en: Lecce
sc: Lece

note: Name for IT-LU
en: Lucca
sc: Luca

note: Name for IT-MB
en: Monza e Brianza
sc: Monza e Briantza

note: Name for IT-MI
en: Milano
sc: Milanu

note: Name for IT-MN
en: Mantova
sc: Màntova

note: Name for IT-MO
en: Modena
sc: Mòdena

note: Name for IT-NA
en: Napoli
sc: Nàpoli

note: Name for IT-NU
en: Nuoro
sc: Nùgoro

note: Name for IT-OR
en: Oristano
sc: Aristanis

note: Name for IT-PC
en: Piacenza
sc: Piacentza

note: Name for IT-PD
en: Padova
sc: Pàdova

note: Name for IT-PG
en: Perugia
sc: Perùgia

note: Name for IT-PU
en: Pesaro e Urbino
sc: Pèsaru e Urbinu

note: Name for IT-PZ
en: Potenza
sc: Potentza

note: Name for IT-RC
en: Reggio Calabria
sc: Règiu Calàbria

note: Name for IT-RE
en: Reggio Emilia
sc: Règiu Emìlia

note: Name for IT-RN
en: Rimini
sc: Rìmini

note: Name for IT-SO
en: Sondrio
sc: Sòndrio

note: Name for IT-SP
en: La Spezia
sc: Sa Spètzia

note: Name for IT-SS
en: Sassari
sc: Tàtari

note: Name for IT-TA
en: Taranto
sc: Tàrantu

note: Name for IT-TE
en: Teramo
sc: Tèramu

note: Name for IT-TN
en: Trento
sc: Trentu

note: Name for IT-TO
en: Torino
sc: Torinu

note: Name for IT-TP
en: Trapani
sc: Tràpani

note: Name for IT-TV
en: Treviso
sc: Trevisu

note: Name for IT-UD
en: Udine
sc: Ùdine

note: Name for IT-VB
en: Verbano-Cusio-Ossola
sc: Verbanu-Cusio-Ossola

note: Name for IT-VE
en: Venezia
sc: Venètzia

note: Name for IT-VI
en: Vicenza
sc: Vicentza

note: Name for IT-VV
en: Vibo Valentia
sc: Vibo Valèntia

note: Name for JM-06
en: Saint Ann
sc: Sant'Anna

note: Name for JM-11
en: Saint Elizabeth
sc: Santa Elisabeta

note: Name for JM-14
en: Saint Catherine
sc: Santa Caderina

note: Name for JO-AJ
en: ‘Ajlūn
sc: Ajloun

note: Name for JO-AQ
en: Al ‘Aqabah
sc: Aqabah

note: Name for JO-AT
en: Aţ Ţafīlah
sc: Tafila

note: Name for JO-KA
en: Al Karak
sc: Karak

note: Name for JO-MA
en: Al Mafraq
sc: Mafraq

note: Name for JO-MD
en: Mādabā
sc: Madaba

note: Name for KE-30
en: Nairobi City
sc: Tzitade de Nairobi

note: Name for KE-40
en: Tana River
sc: Riu Tana

note: Name for KE-47
en: West Pokot
sc: Pokot otzidentale

note: Name for KH-11
en: Mondol Kiri
sc: Mondulkiri

note: Name for KH-14
en: Prey Veaeng
sc: Prey Veng

note: Name for KH-15
en: Pousaat
sc: Pursat

note: Name for KH-16
en: Rotanak Kiri
sc: Ratanakiri

note: Name for KH-20
en: Svaay Rieng
sc: Svay Rieng

note: Name for KH-21
en: Taakaev
sc: Takéo

note: Name for KH-22
en: Otdar Mean Chey
sc: Oddar Meanchey

note: Name for KI-G
en: Gilbert Islands
sc: Ìsulas Gilbert

note: Name for KI-L
en: Line Islands
sc: Ìsulas de sa Lìnia

note: Name for KI-P
en: Phoenix Islands
sc: Ìsulas de sa Fenìtzie

note: Name for KP-04
en: Chagang-do
sc: Chagang

note: Name for KP-05
en: Hwanghae-namdo
sc: Hwanghae meridionale

note: Name for KP-06
en: Hwanghae-bukto
sc: Hwanghae setentrionale

note: Name for KW-FA
en: Al Farwānīyah
sc: Al Farwanayah

note: Name for KW-MU
en: Mubārak al Kabīr
sc: Mubarak al-Kabir

note: Name for KZ-31
en: Zhambyl oblysy
sc: Regione de Zhambyl

note: Name for KZ-47
en: Mangghystaū oblysy
sc: Regione de Mangghystau

note: Name for KZ-55
en: Pavlodar oblysy
sc: Regione de Pavlodar

note: Name for KZ-63
en: Shyghys Qazaqstan oblysy
sc: Regione de su Kazakistan orientale

note: Name for LA-OU
en: Oudômxai
sc: Oudomxai

note: Name for LA-PH
en: Phôngsali
sc: Phongsali

note: Name for LA-XE
en: Xékong
sc: Xekong

note: Name for LA-XS
en: Xaisômboun
sc: Xiasomboun

note: Name for LV-002
en: Aizkraukles novads
sc: Munitzipalidade de Aizkraukle

note: Name for LV-007
en: Alūksnes novads
sc: Munitzipalidade de Alūksne

note: Name for LV-011
en: Ādažu novads
sc: Munitzipalidade de Ādaži

note: Name for LV-015
en: Balvu novads
sc: Munitzipalidade de Balvu

note: Name for LV-016
en: Bauskas novads
sc: Munitzipalidade de Bauska

note: Name for LV-022
en: Cēsu novads
sc: Munitzipalidade de Cēsis

note: Name for LV-026
en: Dobeles novads
sc: Munitzipalidade de Dobele

note: Name for LV-033
en: Gulbenes novads
sc: Munitzipalidade de Gulbene

note: Name for LV-041
en: Jelgavas novads
sc: Munitzipalidade de Jelgava

note: Name for LV-042
en: Jēkabpils novads
sc: Munitzipalidade de Jēkabpils

note: Name for LV-047
en: Krāslavas novads
sc: Munitzipalidade de Krāslava

note: Name for LV-050
en: Kuldīgas novads
sc: Munitzipalidade de Kuldīga

note: Name for LV-052
en: Ķekavas novads
sc: Munitzipalidade de Ķekava

note: Name for LV-054
en: Limbažu novads
sc: Munitzipalidade de Limbaži

note: Name for LV-056
en: Līvānu novads
sc: Munitzipalidade de Līvāni

note: Name for LV-058
en: Ludzas novads
sc: Munitzipalidade de Ludza

note: Name for LV-059
en: Madonas novads
sc: Munitzipalidade de Madona

note: Name for LV-062
en: Mārupes novads
sc: Munitzipalidade de Mārupe

note: Name for LV-067
en: Ogres novads
sc: Munitzipalidade de Ogre

note: Name for LV-068
en: Olaines novads
sc: Munitzipalidade de Olaine

note: Name for LV-073
en: Preiļu novads
sc: Munitzipalidade de Preiļi

note: Name for LV-077
en: Rēzeknes novads
sc: Munitzipalidade de Rēzekne

note: Name for LV-080
en: Ropažu novads
sc: Munitzipalidade de Ropaži

note: Name for LV-087
en: Salaspils novads
sc: Munitzipalidade de Salaspils

note: Name for LV-088
en: Saldus novads
sc: Munitzipalidade de Saldus

note: Name for LV-089
en: Saulkrastu novads
sc: Munitzipalidade de Saulkrasti

note: Name for LV-091
en: Siguldas novads
sc: Munitzipalidade de Sigulda

note: Name for LV-094
en: Smiltenes novads
sc: Munitzipalidade de Smiltene

note: Name for LV-097
en: Talsu novads
sc: Munitzipalidade de Talsi

note: Name for LV-099
en: Tukuma novads
sc: Munitzipalidade de Tukums

note: Name for LV-101
en: Valkas novads
sc: Munitzipalidade de Valka

note: Name for LV-102
en: Varakļānu novads
sc: Munitzipalidade de Varakļāni

note: Name for LV-106
en: Ventspils novads
sc: Munitzipalidade de Ventspils

note: Name for LV-RIX
en: Rīga
sc: Riga

note: Name for LY-BA
en: Banghāzī
sc: Bengasi

note: Name for LY-BU
en: Al Buţnān
sc: Al Butnan

note: Name for LY-DR
en: Darnah
sc: Derna

note: Name for LY-GT
en: Ghāt
sc: Ghat

note: Name for LY-MI
en: Mişrātah
sc: Misurata

note: Name for LY-NL
en: Nālūt
sc: Nalut

note: Name for LY-SB
en: Sabhā
sc: Sebha

note: Name for LY-SR
en: Surt
sc: Sirte

note: Name for LY-TB
en: Ţarābulus
sc: Trìpoli

note: Name for LY-WD
en: Wādī al Ḩayāt
sc: Wadi al Hayaa

note: Name for LY-ZA
en: Az Zāwiyah
sc: Az Zawiya

note: Name for MA-02
en: L'Oriental
sc: Regione Orientale

note: Name for MA-11
en: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partial)
sc: Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-partziale)

note: Name for MA-ESM
en: Es-Semara (EH-partial)
sc: Es-Semara (EH-partziale)

note: Name for MC-CO
en: La Condamine
sc: Sa Condamina

note: Name for MC-FO
en: Fontvieille
sc: Fontebetza

note: Name for MC-GA
en: La Gare
sc: Sa Gare

note: Name for MC-JE
en: Jardin Exotique
sc: Giardinu Esòticu

note: Name for MC-MC
en: Monte-Carlo
sc: Monte Carlu

note: Name for MC-MO
en: Monaco-Ville
sc: Mònacu Villa

note: Name for MC-PH
en: Port-Hercule
sc: Portu Èrcole

note: Name for MD-BA
en: Bălți
sc: Baltsi

note: Name for MD-SN
en: Stînga Nistrului, unitatea teritorială din
sc: Stanga Nistrului

note: Name for ME-05
en: Budva
sc: Budua

note: Name for ME-08
en: Herceg-Novi
sc: Casteddu Nou

note: Name for ML-6
en: Tombouctou
sc: Timbuctù

note: Name for MM-02
en: Bago
sc: Pegu

note: Name for MM-06
en: Yangon
sc: Rangoon

note: Name for MT-04
en: Birkirkara
sc: Birchircara

note: Name for MT-05
en: Birżebbuġa
sc: Birzebùgia

note: Name for MT-08
en: Fgura
sc: Figura

note: Name for MT-12
en: Gżira
sc: Gzira

note: Name for MT-13
en: Għajnsielem
sc: Ghajnsielem

note: Name for MT-14
en: Għarb
sc: Garbu

note: Name for MT-15
en: Għargħur
sc: Gargur

note: Name for MT-16
en: Għasri
sc: Ghasri

note: Name for MT-18
en: Ħamrun
sc: Hamrun

note: Name for MT-22
en: Kerċem
sc: Kercem

note: Name for MW-S
en: Southern Region
sc: Regione Meridionale

note: Name for MX-MEX
en: México
sc: Mèssicu

note: Name for NG-NI
en: Niger
sc: Nìger

note: Name for OM-WU
en: Al Wusţá
sc: Al Wusta

note: Name for PA-8
en: Panamá
sc: Pànama

note: Name for SS-BN
en: Northern Bahr el Ghazal
sc: Bahr el Ghazal setentrionale

note: Name for SS-BW
en: Western Bahr el Ghazal
sc: Bahr el Ghazal otzidentale

note: Name for UM-71
en: Midway Islands
sc: Ìsulas Midway

note: Name for UM-79
en: Wake Island
sc: Ìsula Wake

note: Name for US-AS
en: American Samoa
sc: Samoa Americanas

note: Name for US-GA
en: Georgia
sc: Geòrgia

note: Name for US-GU
en: Guam
sc: Guàm

note: Name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
sc: Ìsulas Mariannas Setentrionales

note: Name for US-UM
en: United States Minor Outlying Islands
sc: Ìsulas Minores Perifèricas de sos Istados Unidos
